In Shipvio, you don't find any monthly fees.

You pay only in case you decide for concrete service of carrier for your demand.

You will choose the price and the carrier yourself, it's up to you. Prices are quoted without VAT. In the moment you choose carrier (by button "Order") you will be ask to fill all other details needed (f.e. contact persons) or in case you filled all details before, it's simply ordered. Your carrier have all information in the same time.

You will be informed about all movement of your shipment and also you can find all details at bookmark "Actual". Here, you will see all your shipments with the option to communicate with your carrier directly (Detail->comments).

V Shipvio nenajdete žádné měsíční poplatky. 

Platíte pouze v případě, kdy se rozhodnete využít služeb přepravce a to pouze částku, kterou vidíte. 

V praxi to funguje tak, že si vyberete určitou cenu pro svou přepravu od některého z dopravců. Ceny jsou vždy uváděny bez DPH. Jakmile si dopravce vyberete (skrze tlačítko objednat), buďto budete vyzváni k doplnění potřebných údajů (kontaktní osoby) a nebo v případě, že máme všechny potřebné údaje bude přeprava objednána. Dopravce v tuto chvíli má již veškeré potřebné informace a začne přepravu realizovat. 

O veškerých pohybech svého nákladu budete informováni a také je můžete nalézt v záložce Aktuální. Zde uvidíte všechny své současné přepravy s možností komunikovat přímo s dopravcem (Detail přepravy -> diskuze).

Našli jste odpověď?